Ogrzewanie podłogowe frezowane

Wykonujemy frezowanie pod ogrzewanie podłogowe na terenie całej polski

Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe

Frezowanie podłogi pod ogrzewanie podłogowe to termin, który określa sposób montażu. Pozwala na szybkie i sprawne pozbycie się grzejników. Minimalizuje koszty remontu oraz bałagan. Do tego jest tańszy i bezpieczniejszy w wykonaniu, a nawet w utrzymaniu.
Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces montażu ogrzewania podłogowego oraz na czym polega?

Na czym polega frezowanie pod ogrzewanie podłogowe?

W gotowej wylewce, przy użyciu specjalnych maszyn wycinane są rowki, które posłużą jako miejsce na rury do ogrzewania podłogowego.
Takie frezy nie są głębokie, mają zaledwie 2 centymetry, ale jest to wystarczające dla zamontowania instalacji pod ogrzewanie płaszczyznowe. Ogromną zaletą tej metody jest całkowite wyeliminowanie procesu skuwania. Do tego, takie ogrzewanie podłogowe nie wpłynie na obciążenie stropów, ani na konstrukcję budynku, w tym również bloku mieszkalnego.
Dodatkowo metoda ta pozwoli podnieść wartość mieszkania. Najważniejszym aspektem jest to, że wylewka, która została już wykonana w całym domu, zostanie tylko lekko naruszona.
Warto też zwrócić uwagę na czas, który należy poświęcić na wykonanie frezowania pod ogrzewania podłogowe – wystarczy 1 dzień, aby wykonać frezy i rozłożyć instalację w mieszkaniu o powierzchni 50 m2. Można je również wykonać w już posprzątanym mieszkaniu, ponieważ prace remontowe w tym zakresie, nie wytwarzają praktycznie pyłu. To stwierdzenie budzi masę pytań. Podczas frezowania używa się sprzętu, który ma podpięty specjalny odkurzacz. Po uruchomieniu frezarki, owy odkurzacz zaczyna zasysać pył do specjalnych worków. Po zakończonej pracy wystarczy jedynie wynieść zapełnione torby i po bałaganie nie ma śladu.

Chcesz ogrzewanie podłogowe bez zbędnego bałaganu?

Wykonujemy frezowanie pod ogrzewanie podłogowe w całej polsce!
skontaktuj się z nami telefonicznie bądż mailowo i skorzystaj z naszej oferty

Co jest ważne przy ogrzewaniu podłogowym?

Czas nagrzewania, który w przypadku umieszczenie rur we frezach będzie zdecydowanie szybszy, ponieważ instalacja będzie znajdowała się tuż pod posadzką. Skraca znacząco czas, który potrzebujesz na wykonanie pełnego remontu domu, od razu po wykonaniu frezowania można przystąpić do układania posadzki, bez względu na to, z jakiego tworzywa jest wykonana. Dla porównania, przy tradycyjnych metodach montażu ogrzewania podłogowego czas, po jakim można ułożyć posadzkę to miesiąc lub więcej.
Ogrzewanie wyposażone zostało w sterowniki najwyższej jakości. Są one proste w obsłudze i bezprzewodowe. Pozwalają na podłączenie do systemu aplikacji, którą znaleźć można w smart shopie. Taką instalację z powodzeniem podłączyć można do systemy – smart home, który ułatwia sterowanie większością systemów w domu oraz namierzanie ewentualnych awarii. Jest to o tyle korzystne, że w razie wystąpienia usterki zareagować można, zanim spowoduje ona duże szkody.

Pomieszczenie po frezowaniu pod ogrzewanie podłogowe

Czy frezowanie pod ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w każdym pomieszczeniu?

Z doświadczenia fachowców, którzy na co dzień zajmują się frezowanie pod ogrzewanie podłogowe, wynika że sprawdzi się ono w 99% pomieszczeń. Przy montażu tego ogrzewania nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych prac budowlanych, wystarczy, że wcześniej zrobiona została wylewka. Co ważne, nie zmieni się również poziom podłogi, co sprawi, że progi pozostaną na swoim miejscu, dzięki czemu nie ma potrzeby dobierania niestandardowych rozmiarów drzwi.
Ten typ ogrzewania pozwoli Ci zamontować Twoja wymarzoną podgrzewaną podłogę, nie przepłacając przy tym za usługę.
Sprawdzi się zarówno w starym budownictwie, jak i w nowym. Dostosowane jest do lokali usługowych, domów jedno i wielorodzinnych oraz biurowców.

Jak wygląda montaż w poszczególnych typach zabudowań?

Dla wielu osób wymarzonym miejscem do zamieszkania są stare kamienice, które mają wysokie sufity i bardzo specyficznym klimat. Często wnętrza w takich miejscach urządzane są w nowoczesnym stylu. Mieszkańcy chcą zainwestować w remont i zamontować takie udogodnienia jak podgrzewana podłogowa. Instalacja od podstaw raczej nie będzie możliwa, natomiast frezowanie pod ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w większości przypadków. Wszystko zależy od konstrukcji budynku. Duże znaczenie ma też wylewka, która została zastosowana w danym budynku oraz głębokość, na której znajdują się pozostałe instalacje. Do tego warto pamiętać o źródle ciepła, które w starych budynkach może być niedopasowane do nowoczesnych podłączeń.

Natomiast frezowanie pod ogrzewanie podłogowe, w nowym budownictwie może być wykonane praktycznie zawsze. Ważne, aby mogło być ono podłącze do ogrzewania miejskiego, pompy ciepła lub kotła gazowego. Podobnie jak w przypadku starego budownictwa, sprawdzić trzeba materiał, z jakiego została wykonana wylewka. Z reguły w nowych blokach, czy domach są to materiały typu jastrych.

Wykonane frezowanie pod ogrzewanie podłogowe

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie, aby można było wykonać ogrzewanie podłogowe frezowane?

Aby ogrzewanie podłogowe frezowane działało na najwyższym poziomie, należy dostosować warunki techniczne do instalacji. Ważny jest materiał, z jakiego zostało wykonane podłoże. Ten typ ogrzewania płaszczyznowego może zostać wykonany w jastrychu cementowym oraz anhydrytowym. Nie zawsze jednak wiadomo, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia. Warto wówczas zasięgnąć opinii specjalisty. Grubość wylewki nie może wynosić mniej niż 40 mm, a do tego taśma brzegowa dylatacyjna powinna mieć w obwodzie przynajmniej 5 mm, aby móc swobodnie operować frezarką. Nie można też zapomnieć o izolacji, najlepiej wykonanej ze styropianu. Jej grubość także jest istotna i powinna wnosić maksymalnie 5 cm. Warto wspomnieć także o posadzce, która znajdzie się w bardzo bliskiej odległości od frezowanego ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe frezowane będzie doskonale współgrało z płytkami, ale również okładzinami typ żywicznego oraz drewnianego. Zawsze jednak warto sprawdzić u producenta, czy dany materiał jest przystosowany do montażu ogrzewania podłogowego. Niektóre tworzywa nie mają właściwości, które odpowiednio przewodzą ciepło, wówczas posadzka zaczyna się rozchodzić, powstają wybrzuszenia, a instalacja ogrzewania podłogowego przestaje działać prawidłowo. Wówczas należy wymontować rury, co generuje dodatkowe koszty. Dlatego ten czynnik jest bardzo ważny.

Jak przebiega proces frezowania pod ogrzewanie podłogowe?

Proces rozpoczyna się od wykonania projektu pod konkretne pomieszczenia. Sprawdzany jest rodzaj wylewki, jakość konstrukcji, ale również poziom izolacji oraz sąsiedztwo pozostałych instalacji. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów rozpoczyna się proces frezowania podłogi.

W wylewce wycinane, czyli inaczej frezowane są specjalne kanały, w których umieszczone będą rury grzewcze. Proces frezowania wykonywany jest przy użyciu półautomatycznego sprzętu, którym steruje operator. Frezarka sunie po powierzchni podłogi, tworząc idealną sieć rowków w wylewce. Cały pył powstały w wyniku pracy maszyny, pochłaniany jest przez odkurzacz podłączony do frezarki. Sprzęt ten wyposażony jest dodatkowo w regulację głębokości, która daje pewność, że nie zostanie uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna, oraz że między rowkami zostanie zachowana prawidłowa odległość.
Następnie w rowkach układane są rury, tak aby przylegały do podłoża. Ważne, aby każdy element idealnie pasował do wycięcia. Inaczej konstrukcja nie będzie spełniała swojego przeznaczenia.
Kolejnym etapem jest pokrycie rur ogrzewania podłogowego wysokoelastycznym klejem, który jest również odporny na nagłe skoki temperatury.
Pozostaje już jedynie przyłączyć rury do rozdzielacza, a następnie sam rozdzielacz do źródła ciepła. W zależności od tego, jakie jest dostępne – kocioł gazowy, pompa ciepła, czy magistrala miejska.
Na koniec ważne, aby wykonać test szczelności, który pozwoli sprawdzić, czy instalacja położona jest prawidłowo i czy nie ma miejsca, w którym woda mogłaby przeciekać.
Tak wykonana instalacja jest od razu gotowa do ułożenia posadzki.

Obejrz nasz film i przekonaj się sam jak przebiega frezowanie pod ogrzewanie podłogowe

Jakie są koszty podłogowego ogrzewania frezowanego?

Frezowane ogrzewanie podłogowe jest zdecydowanie tańsze niż tradycyjna metoda montażu podgrzewanej podłogi. Ta kwota pomniejsza się aż o 30%. Dlaczego jest tańsza?
Ogrzewanie podłogowe frezowane nie wymaga skuwania, a następnie nakładania warstwy jastrychu na rury grzewcze. Nie trzeba wykonywać zupełnie nowej podłogi. Ponadto, podczas całkowitego skuwania podłogi istnieje ryzyko uszkodzenia izolacji cieplnej, a nawet instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ich naprawa generuje ogromne koszty dodatkowe. Nie bez znaczenia jest także czas, który skraca się bardzo znacząco – z miesiąca na 3-4 dni, w zależności od powierzchni.
Spadną także koszty ogrzewania, nawet o 15% w skali roku. Dzięki płaszczyznowemu podgrzewaniu pomieszczenia nagrzewają się szybciej, niż gdy w użytku są jedynie kaloryfery. Wynika to z większej powierzchni, na której znajduje się warstwa rur grzewczych, dzięki czemu ciepło równomiernie się rozkłada.
Cena wykonania frezowanego ogrzewania podłogowego zależna jest od kilku kluczowych czynników. Z pewnością należy wymienić ilość m2, na których położone będą rury grzewcze oraz wykonane rowki. Po drugie lokalizacja inwestycji, czy umiejscowiona jest ona w starym, czy nowym budownictwie. Do tego ilość kondygnacji, na których mają zostać wykonane pace remontowe.
A na końcu źródło ciepła, do którego podłączona zostanie instalacja. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku pompy ciepła, kotła gazowego, czy ogrzewania miejskiego. Do wykonania dokładnej wyceny wymagana jest wizytacja firmy, na której usługi się zdecydujemy. Można skorzystać z dwóch wariantów – zakupić materiały i podłączenia samodzielnie lub skorzystać z kompleksowej usługi firmy, która zajmuje się frezowym ogrzewaniem podłogowym. Ceny bez materiału wahają się między 1900 zł za około 30 m2 do 30 zł za m2 przy inwestycjach powyżej 100 m2.
Polecana jest jednak usługa kompleksowa, która zapewni, że wszystkie części będą do siebie pasowały, a co za tym idzie, instalacja będzie działała bez zarzutu. Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe poprawi komfort grzewczym w domu oraz zmniejszy rachunki za prąd.