Ogrzewanie podłogowe
Czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe i dlaczego?
Popularność ogrzewania podłogowego rośnie z roku na rok, czego powodem jest obniżenie zapotrzebowania budynków na ciepło. Ta metoda ogrzewania domu znacząco poprawia komfort mieszkańców. Pod ogrzewanie płaszczyznowe dopisać można kilka systemów, które łączy fakt oddawania ciepła przez bardzo dużą
Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest dobrym wyborem?
Ogrzewanie podłogowe sprawia, że pomieszczenie, w którym się znajduje, jest równomiernie ogrzane. Ciepło nie rozprasza się, tak jak to się dzieje w przypadku grzejników. Co pozwala na uzyskanie korzystnego pionowego rozkładu temperatury. Warto wspomnieć, że prawidłowo ułożony system powinien tworzyć neutralną w dotyku posadzkę. Najczęściej, do tego typu ogrzewania, poleca się płytki ceramiczne, które doskonale przewodzą ciepło. Jeśli chodzi o pomieszczenie z grzejnikami i podłogówką, posadzka będzie wydawać się lekko chłodna. Ważne, aby uważać na zbyt ciepłą podłogę, jeśli temperatura wzrasta powyżej 25°C, warto ją przykręcić. Nie dość, że komfort przebywania w takim pomieszczeniu spada, to wpływa to negatywnie na jakość całego systemu. Według zaleceń producentów nie może być ona wyższa niż 29°C w pokojach oraz 33°C w łazienkach. Podwyższenie temperatury do 35°C dopuszczalne jest jedynie wzdłuż ścian zewnętrznych, ponieważ tam strata ciepła jest największa. Podane maksymalne wartości, powinny występować jedynie w przypadku wysokich mrozów. Optymalna temperatura to 25°C.
Może chcesz ogrzewanie podłogowe w swoim domu bez bałaganu?
Wykonujemy ogrzewanie podłogowe na gotowej wylewce korzystając z technologii frezowania pod ogrzewanie podłogowe
Czym różni się ogrzewanie podłogowe wodne od elektrycznego?
Ogrzewanie płaszczyznowe dostępne jest w kilku wersjach. Za podstawowy podział przyjmuje się źródło ciepła. Dlatego też, do wyboru są dwa systemy – elektryczny i wodny. Wodny polega na rozprowadzeniu pod posadzką warstwy rurek, przez które przepływa woda. Ten system zasilany jest przez kocioł albo pompę ciepła. Zaś na elektryczny składają się folie oporowe, maty i przewody, które wydzielają ciepło za pomocą prądu. Dla dobrego funkcjonowania każdego z układów ważne są takie czynniki jak, grubość i rodzaj warstw tworzących elementy grzejne, a do tego ich układ. Oto one:
- wodne, które mocowane jest do płyt systemowych, pokryte lekkim suchym jastrychem,
- wodne umieszczone w dość grubej warstwie jastrychu,
- elektryczne zatopione w jastrychu,
- elektryczne z wykorzystaniem cienkich przewodów lub mat ukrytych tuż pod posadzką,
- elektryczne, w formie folii grzejnej, ułożone bezpośrednio pod panelami podłogowymi.
Bez względu na to, czy w jastrychu ułożone zostaną rurki, czy kable szybkość nagrzewania będzie dokładnie taka sama. Natomiast w przypadku maty, która znajduje się pod płytkami ceramicznymi, podłoga nagrzeje się bardzo szybko. Metodę warto dostosować do warunków panujących w domu.
Zalety ogrzewania podłogowego w domu
- Brak kurzu w powietrzu. Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło przez promieniowanie, co powoduje, że nie powstaje ruch powietrza, który pojawia się przy grzejnikach konwencjonalnych. Do tego, temperatura powierzchni grzewczej jest niska, co zmniejsza niekorzystną cyrkulację powietrza. Ogrzewanie podłogowe jest idealne dla alergików, krążenie zanieczyszczeń w powietrzu jest minimalne, a do tego nie pojawia się przypiekanie kurzu, które występuje w przypadku grzejników ściennych.
- Oszczędność energii. Dzięki zamontowaniu ogrzewanej podłogi komfort cieplny wzrasta, a temperaturę w pomieszczeniu można spokojnie obniżyć o 2°C. Wpływa to oczywiście na oszczędności w zakresie zużycia energii, które dochodzą nawet do 12% w ciągu roku.
- Zwiększona wilgotność powietrza. Wilgotność względna wzrasta wraz z obniżeniem temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Ma to bezpośredni wpływ na samopoczucie oraz jakość powietrza w domu.
- Odpowiedni rozkład temperatury. Dla naszego organizmu najkorzystniej jest jeśli wyższa temperatura znajduje się przy podłożu, a niższa przy głowie. Właśnie tak działa ogrzewanie płaszczyznowe.
Warto również wspomnieć o walorach estetycznych, ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne. Grzejniki ścienne często ciężko dopasować do wnętrza, a ponadto zabierają sporą ilość miejsca, które mogłoby być przeznaczone na inne elementy aranżacyjne np. meble.