Montaż kotłowni

Montaż kotłowni pod ogrzewanie podłogowe

Instalacja grzewcza, pod ogrzewanie podłogowe jest mocno rozbudowana, co wymaga od użytkowania dobrania odpowiedniego źródła ciepła. Zazwyczaj poza podłogówką, w domu pojawiają się inne elementy grzejne. Stąd wręcz koniecznością jest, aby temperatura wody była zróżnicowana i dopasowana zarówno do ogrzewania płaszczyznowego, jak i grzejników ściennych. Do ogrzewania płaszczyznowego dobrać należy odpowiedni kocioł.

Jak ważny jest montaż kotłowni pod ogrzewanie podłogowe?

Maksymalna temperatura podłogi podgrzewanej sięga 29°C, dlatego też należy regulować jej nagrzewanie. Do tego celu stosuje się układ mieszający z zaworem regulującym, sterowanie termostatem oraz dodatkową pompą ciepła. Działa on niezależnie od pompy obiegowej, co wymusza przepływ wody przez kocioł. Pełny system można kupić gotowy, bez konieczności kompletowania zestawu. Składa się on z odpowietrznika, pompy, termometru, zaworu zwrotnego i termostatycznego ze zdalnym czujnikiem. Zaletą tego systemu jest wielkość, która pozwala na zmieszczenie go w całości w skrzynce, w której swoje miejsce mają również rozdzielacze z podłączeniem do pętli ogrzewania. Z tej możliwości skorzystać można jeśli nie mamy wydzielonego miejsca na kotłownię.
Mimo wszystko, zdecydowanie lepszą opcją jest specjalnie wygospodarowane pomieszczenie na kotłownię, w którym znajduje się całym system. Do zasilania ogrzewania podłogowego można wykorzystać kocioł, który powinien być wyposażony w regulator temperatury, który pozwoli na sterowanie ogrzewaniem.
Umożliwi to przyłączenie wszystkich elementów cieplnych do jednego źródła ciepła. Dzięki temu uzyskamy łatwy dostęp do całego systemu, sterowanie będzie prostsze, co również tyczy się napraw kotła.